ארגונים מעורבבים

מה הקשר בין עובדים נאמנים ומסופקים, עליה בתפוקת הארגון ומיתוג מעסיק גבוה שעובד לאורך זמן? הכירו את הביטוי- "ארגונים מעורבבים".

ארגונים מעורבבים מטשטשים בדייקנות את קווי המתאר שבין האישי למקצועי. הם יודעים ליצור תחומי "אפור" חדשים בין סמכויות ובין דרגים ומנחה אותם אג'נדה פמיניסטית במקורה, שהופכת לנגד עינינו לאג'נדה הומנhטרית. ארגונים מעורבבים מתאימים את עצמם למגמות הגיוס החדשות במשק כי הם בונים מיתוג מעסיק אמיתי וערכי.

מה זה ארגון מעורבב?

ארגונים גדולים מבינים את חשיבותה של יצירת מעורבות בכל דרגי החברה. ארגונים מובילים מבינים שכדי לגייס טאלנטים, אותה מעורבות צריכה להדהד מחוץ למסדרונות העסק ולהוות מקור משיכה תדמיתי לארגון. אלה הארגונים ה"מעורבבים".

ארגונים מעורבבים תוכלו למצוא בעמק הסיליקון ובארצינו הקטנטונת במתחמי עבודה גדולים ולרוב בגזרות ההיטק.

המאפיינים העיקריים של  ארגונים מעורבבים:

  • צוותי חשיבה מדיסיפלינות שונות
  • נ יהול מטרציוני
  • העדר היררכיות אך לא על חשבון סמכות
  • רווחה! וזה אולי המאפיין הבולט של ארגונים מעורבבים- הם יודעים לעטוף את העובד תחת מסגרת המעניקה הרבה יותר מעבודה והטבות. הם יודעים להעניק לעובד בית, הגשמה עצמית, יכולת פיתוח ובעיקר- משמעות ואחריות. ארגונים המשכילים לתרגם את חזונם לערכים אשר מעצימים את העובד- הם ארגונים "מעורבבים".

מאיפה הכל התחיל?

בסוף הכתבה נצרף לכם הרצאת מופת של Anne-Marie Slaughter- מי שניהלה קריירה מפוארת בתפקיד בכיר בממשל קלינטון והחליטה לעזוב את הכל. ההחלטה של אן מרי היתה אישית ופרטית: היא לא יכלה לשלב בין החיים האישיים לקריירה התובענית. אבל משהו צמח מהסיפור שלה- התובנה שנורמות התעסוקה חייבות להשתנות. שערכים כמו משפחה וטיפול בילדים חשובים לא פחות מקריירה. ארגונים גדולים  מתחילים להבין את זה ופועלים לייצר  אג'נדות הומניטריות יותר- כאלה שבראש ובראשונה  מטשטשות את הפער שבין הפרטי למקצועי ובכך יוצרות רווח כפול: עובדים מגוייסים ונאמנים, בצד עלייה בתפוקת הארגון. רווח נוסף וחשוב אף יותר, טמון בתדמית הנתפסת של אותם ארגונים כמקום עבודה נחשק לעבוד בו.

על גוגל שמעתם?

הדוגמה הברורה מאליה היא כמובן קומפלקס העבודה המפואר של גוגל בקליפורניה. גוגל חברה "מעורבבת" השמה דגש על שילוב שבין האישי למקצועי. שבין הפרטי לכללי. שילוב כזה,  מייצר תודעה של אחריות מצד העובד כלפי החברה ובאותה נשימה- מחייב אחריות ארגונית לרווחת סל הצרכים של העובד- ולא רק אלה המקצועיים.

google-style-office-3

חברות מעורבבות  מושכות 'טאלנטים'

עד 2022  נראה עליה של 18% בכל משרות ההיטק, כשרק בארה"ב צפויים לראות עוד 685,000 משרות. הצפי עבור הגידול בשאר התעשיות עומד על  10.8%!

מחקר ממשלתי בארה"ב מ2012 (וכל הפרטים בוידיאו המצורף) מראה כי ארגונים "מעורבבים" מפיקים 3 תועלות מרכזיות:

  • נאמנות עובדים
  • פחות חרדה ולחץ- יותר תפוקה בביצוע המשימות
  • חסכון משמעותי על חופשות, מחלות והעדרויות

סקר פורבס שנערך לאחרונה מעלה כי שלושת רבעי מהעובדים בארה"ב חשים חוסר מעורבות במקום העבודה מה שמשפיע על ביצועיהם ועולה לכלכלה האמריקאית 300 מיליון דולר בכל שנה. בנוסף, אותם עובדים מדווחים שתחושת חוסר המעורבות פוגעת בבריאותם הפיזית והנפשית.

ארגונים שלא יוכלו להציע סביבה מעורבבת, ימצאו את עצמם נאבקים למצוא מועמדים.

חברות מעורבבות מייצרות חדשנות

אז נכון שהרשת סיגלה לנו הפרעת קשב. היכולת של רובינו להתרכז במשימה אחת הולכת ופוחתת. ודווקא פה שילוב שבין המשימות הפרטיות למקצועיות, עירוב בין החוויה האישית למקצועית יניב פירות.

Anne-Marie Slaughter, מדברת על הדוגמא הזו- דמיינו לעצמכם עובד במשרה מלאה שאינו עוזב את הכיסא. יכולות הפיתוח העסקי שלו מוגבלות משום שאינו מתערה ונפגש.   מערכת הקשרים שלו מוגבלת ומצומצמת. עכשיו דמיינו עובד  אשר יוצא  מדי יום להפסקות צהריים  בחוץ- נניח לאירוע ספורט בבית הספר של בנו. הוא מתערה, פוגש אנשים, מקבל  וחולק רעיונות ומייצר שיח. שיח שהוא גם אישי, גם מקצועי משום שהכל "מעורבב".

ההשלכות?

 הטאלנטים של הדור הבא יהיו  בדיוק כאלה. אינדיבידואלים אשר אינם  מוכנים לותר על הפן האישי בחייהם ואינןם מוכנים לוותר על הפן המקצועי. הן מבקשים לשלב. השילוב יוצר מין שלם וורסטילי בעל פוטנציאל אדיר   לרעיונאות וחדשנות. כאלה  שיכולות לצמוח רק בסביבה המאפשרת עיסוק בפרטי ובמקצועי באותה נשימה.

חברות מעורבבות עובדות טוב יותר

אם בחברות דמוקרטיות, משלבים את העובדים בתהליכי קבלת החלטות שמשפיעים על אופן העבודה ומהותה, בחברות מעורבבות העובדים חיים את העבודה ולכן לא רק שותפים להחלטות בה, הם אלה אשר קובעים את הטון הסגנון, הפיתוח העסקי העתידי ומהות העסק.  תראו את  סרטון הגיוס של shopify המפגין אווירה משרדית "מעורבבת". לא מדברים רק על המשימות/ תפקידים ונהלים אלא מעבירים חוויה הכוללת את ההעדפות/ ההומור, האישי והחברתי של העובדים בחברה. לולא אגנ'דה של ארגונים "מעורבבים", סרטון כזה לא יהיה יוצא לאור.

מחקר שנערך ב2006   מצא שמקום עבודה דמוקרטי תורם לבריאות העובדים בעוד שמקומות עבודה "לא בריאים" מעלים באופן משמעותי את ההוצאות הרפואיות של הארגון, העובדים ומשלמי המיסים.

השורה התחתונה – רווחיות

סביבת עבודה מעורבבת כאמור מושכת את העובדים הטובים ביותר, מה שמקל ומוזיל את תהליך הגיוס, מפחיתה העדרויות ותופעות "דלת מסתובבת" של עובדים ויוצרת כח עבודה יותר יצירתי, נאמן ויעיל.

מקומות עבודה "מעורבבים" תורמים  לבריאות העובדים בעוד שמקומות עבודה "לא בריאים" מעלים באופן משמעותי את ההוצאות הרפואיות של הארגון, העובדים ומשלמי המיסים.

והנה ההרצאה המרתקת של Anne-Marie Slaughter