האג'נדה של הארגונים הגדולים- מחוייבות חברתית

 

חברות הייטק וארגונים מובילים, משכללים שיטות  גיוס חברתיות ובעלות אג'נדה למתן הזדמנות שווה לכל.  "ראיונות עוורים" ו"קורות חיים אנונימיים", הם ביטוי  לנורמה חדשה בתפיסת הגיוסים. הכירו את המגמות בגיוס, המביאות בשורה חברתית לכולנו.

 

ארגונים מובילים בעולם ובישראל, מתחילים להפעיל את כוחם לשנות, להשפיע ולעצב תפיסות חברתיות.  לא בכדי, חברות ענק כמו גוגל, דלוייט, מיקרוסופט, אינטל ועוד רבות וטובות, חרטו על דגלן אג'נדה משותפת:   מתן  הזדמנות שווה לכל.  אג'נדה ששכרה בצידה: הארגון מרוויח מועמדים  ורסטילים, מרקעים שונים התורמים ביצירת חדשנות דרך גיוון גישות ודיסיפלינות. העובדים מרוויחים הזדמנות שווה שאינה תלויה רק בקורות החיים המפונפנים.

עבורינו המגייסים,  הצורך להביא מועמדים וורסטילים, פיתח שיטות גיוס  שמצד אחד משתמשות ברשת ככלי מידע ומחקר ומצד שני מסננות את המידע ומחלצות נתונים חלקיים במכוון, לארגונים המעסיקים. בואו נכיר את מגמות הגיוס של  ארגונים בעלי אג'נדה חברתית.

  1. קורות חיים אנונימיים, ראיונות "עיוורים"

הטרנד הזה תופס תאוצה בארה"ב: יותר ויותר ארגונים  מבקשים מחברות הגיוס שלהן, להשמיט מקורות החיים  פרטים אישים, על מנת שיוכלו לשפוט אותם ללא משוא פנים. פרטים אודות מין, גיל, מצב משפחתי ואפילו מיקום מגורים, נמחקים מקורות החיים על מנת להעניק לכל מועמד התייחסות עניינית על פי ניסיון ומידת ההתאמה לארגון.

 ראיונות טלפונים או אפילו מאחורי מסך

חברות כמו דלויט וגוגל מבצעות היום ראיונות עיוורים (blind interviews), בו מבוצע ראיון טלפוני עם המועמד, על פיו מתקבלת החלטה לגבי סיכויי העסקתו. חברות אחרות אפילו עורכות ראיונות מאחורי פרגוד, בו המרואין נדרש לענות על התשובות שנשאל דרך מסך מחשב.

  1. אפליה מתקנת

נשים!

אצלינו בארץ, חברות כמו אינטל ומיקרוסופט, חורטות על דגלן עידוד העסקת נשים.  רק בשנה שעברה, הכריזה  אינטל על שורת צעדים שמטרתם להגדיל את שיעור העסקת הנשים. בין היתר, אינטל מאפשרת שעות עבודה גמישות לנשים בתפקידים מסוימים, מאפשרת לעובדות החוזרות מחופשת לידה לשוב לתפקיד  באופן הדרגתי  לעבודה ואפילו הכריזה כי הבונוס של "חבר מביא חבר" יוכפל במקרים שבהם תגויס אישה לתפקיד.

במיקרוסופט, הוחלט להעניק  מענק כספי לעובדות שיצאו לחופשת לידה ומתכננות לשוב לעבודה. כל עובדת שילדה תהיה זכאית למענק כספי חודשי משמעותי למימון טיפול בילד –עד שנתיים מיום הלידה. בנוסף, לנשים היולדות ישנה אפשרות לחזור באופן מדורג לעבודה: 50% משרה עד שנה מיום הלידה ו-80% משרה עד תום השנה השנייה מיום הלידה.

מגזרים!

אם עוד לא שמעתם על עמותת Ytek, הכירו: העמותה מפעילה 20 מרכזי מו"פ ביישובים הדרוזים והצ'רקסיים בישראל, ורק בשנה שעברה הכריזה על הקמת  16 מרכזים עבור אוכלוסיית עולי אתיופיה. המרכזים המתוכננים, צפויים לעסוק בלימודי רובוטיקה, סייבר, אלקטרוניקה ועוד, בכדי להכשיר את המגזר האתיופי למקצועות ההיטק בעתיד.  יוזמה ברוכה, שכן שיעור הסטודנטים האתיופים בפקולטות למדעים ולמחשב, עומד היום על פחות מ1%.

השורה התחתונה

ארגונים החותרים למתן הזדמנות שווה לכל, יצליחו לשמר מיתוג מעסיק גבוה, סביבה המאפשרת חדשנות ותרבות ארגונית חברתית- ערכית.

תפקידו של המגייס, הוא לדעת להציף לארגון את הנתונים הרלוונטים ביותר  של המועמד, לתת קדימות למגזרים בהם דרושה אפליה מתקנת, לדעת איזה מסר להשמיט ואיזה להציף, על מנת שהשיפוט אודות המועמד יהיה אוביקטיבי ככל שניתן. ובסופו של דבר, לספק לארגון את כל הרעיונות והדרכים לגייס מועמדים וורסטילים.